PRAVIDELNÁ MEDITÁCIA PRINÁŠA MNOŽSTVO VÝHOD

meditation

V dnešnom uponáhľanom svete častokrát zabúdame na naše psychické zdravie. Meditácia sa stáva stále viac a viac populárna. Tých pár minút denne, počas ktorých sa pokúsime úplne vypnúť hlavu, znamená pre myseľ akúsi očistu. Je to taký malý a účinný prostriedok, ako sa z toho celého úplne nezblázniť.

Všade na internete určite nájdete množstvo úžasných tipov a trikov, ako začať meditovať a akú aplikáciu si k tomu stiahnuť. Ja vám poradím len veľmi stručne: sadnite si, zatvorte si oči a dýchajte. Môžete sa sústrediť na svoj dych alebo si zvoli nejakú svoju mantru. Jednoducho nejaký bod, ktorý vás ľahko vráti do prítomného okamihu, keď sa vám v hlave začnú vynárať rôzne myšlienky: jednoducho sa začnete sústrediť práve na ten jeden bod a všetko ostatné sa spolu s tým stratí.

Ja sama som si vytvorila príjemnú rannú rutinu, ktorá zahŕňa aj meditáciu. Patrí k prvým veciam, ktoré ráno vykonám a príjemne ma naštartuje do nového dňa. Nerobím to dlho a stále som v procese učenia, no musím povedať, že je to naozaj skvelý spôsob relaxácie.

Tu je zoznam pár skvelých benefitov, ktoré meditácia prináša:

1.    REDUKUJE STRES

Stres je spôsobený vysokou hladinou stresového hormónu – kortizolu.
Meditácia môže zlepšiť príznaky stresu, vrátanie syndrómu dráždivého čreva, posttraumatickej stresovej poruchy a fibromyalgie.

2.      ZBAVÍ ŤA ÚZKOSTÍ

Súvisí to tak trochu aj s predošlým bodom: redukcia stresu súvisí aj so zníženým výskytom úzkostí.

Redukuje aj symptómy úzkosti ako sú fóbie, sociálna úzkosť, paranoja, obsedantno-kompulzívna porucha či panické záchvaty.

3.      LEPŠÍ SPÁNOK

Spánková deprivácia je v dnešnom svete úplne bežná.
Ak patríš k tým, čo celú noc ležia na chrbte a nemo hľadia do stropu – meditácia môže byť riešením.
Štúdia porovnávajúca dve skupiny náhodných účastníkov (jedna skupina pravidelne meditovala, zatiaľ čo druhá nie) dokázala, že ľudia z prvej skupiny zaspávali skôr a spali dlhšie a kvalitnejšie s porovnaním s druhou skupinou.

4.      PODPORUJE MENTÁLNE ZDRAVIE

Cytokíny (zápalové chemikálie) ovplyvňujú náladu a môžu spôsobiť depresiu.
Prehľad niekoľkých štúdii naznačuje, že meditácia môže odstrániť depresiu práve znížením týchto zápalových chemikálií.
Iná štúdia porovnávala elektrickú aktivitu medzi mozgami ľudí, ktorý pravidelne meditovali a mozgami tých, ktorý nemeditovali vôbec. Ľudia z prvej skupiny preukázali merateľné zmeny v oblastiach súvisiacich s pozitívnym myslením a optimizmom.

Súvisí to tak trochu aj s celkovým znížením stresu, úzkostí a zmeny vnímania okolia či sústreďovania myšlienok a emócii.

5.     ZVYŠUJE SEBAVEDOMENIE

Pomáha rozvinúť silnejšie pochopenie samého seba a tiež tvoj vplyv na okolie.
Jedna štúdia 21 žien bojujúcich s rakovinou prsníka dokázala, že keď sa pridali to tai-chi programu, ich sebavedomie sa výrazne zlepšilo.

6.      ZLEPŠÍ PAMÄŤ

Pamäť a koncentrácia môžu byť výrazne zlepšené práve vďaka meditácii. Pri nej trénuješ vnímanie prítomného okamihu sústredením sa na svoj dych alebo mantru. Tým sa pre teba časom rozptýlenia stávajú stále menej a menej atraktívne.

7.      POSILŇUJE POZORNOSŤ

Kedysi dávno som niekde našla veľmi pekné prirovnanie. Meditáciu si môžeme predstaviť ako také posilňovanie našej pozornosti a sústredenosti.

8.      POMÔŽE TI ZBAVIŤ SA ZÁVISLOSTÍ

Mentálna disciplína ti môže pomôcť nadobudnúť lepšiu sebakontrolu a sebauvedomenie.
Meditácia ti počas nutkavých myšlienok môže pomôcť naučiť sa presmerovať tvoju pozornosť, zlepšiť tvoju vôľu, kontrolovať emócie a impulzy zvýšením porozumenia príčin stojacich za návykovým správaním.

Meditáciou môžeš posilniť prefrontal cortex – predná časť mozgu – ktorej môžeme vďačiť za naše racionálne správanie. Zapájaš ho, keď odolávaš rôznym pokušeniam. Mohla by som ho nazvať aj „domom našej vôle“. Prefrontal cortex je tvoj úžasný spojenec pri boji s nežiaducimi návykmi a pomoci v budovaní nových, dobrých návykov.

9.      LEPŠIA KONTROLA CHUTI DO JEDLA

Až 14 štúdií dokázalo, že meditácia pomohla účastníkom zredukovať emocionálne alebo záchvatové prejedanie.

Našla som metaanalýzu, v ktorej celkovo 19 štúdii potvrdilo priaznivý efekt aplikovania mindfulness meditácie pri liečbe záchvatového prejedania. Výsledky sa u jedincov však líšili, niektorí mali výraznejšie výsledky, iný menšie. Výskum tejto problematiky je stále veľmi malý a je zjavné, že veľmi záleží od individuality človeka.
Pár štúdii tiež zvolilo Mindulness-based Eating Awareness (MB-EAT) na zlepšenie schopnosti reagovať na emócie, lepší výber jedla, naučiť sa vnímať pocit hladu a zároveň aj plnosti a tiež zlepšiť sebavedomie a tým odstrániť aj negatívne myšlienky voči sebe.

10. ZNÍŽI KRVNÝ TLAK

Meditácia dokáže zlepšiť aj fyzické zdravie znížením záťaže srdca.
Vysoký tlak sťažuje pumpovanie krvi a to môže viesť k zlému fungovaniu srdca. Taktiež môže dôjsť k zúženiu ciev, čo vedie k infarktu alebo mozgovej mŕtvici.

Tieto body vás určite presvedčili, aby ste o meditácii aspoň začali uvažovať. Tak nestrácajte čas a urobte si na pár minút čas, ktorý venujete len sebe.

Príjemný oddych!