Detox javorovým sirupom – Master Cleanse

Master Cleanse je vraj veľmi známa a používaná očistná kúra, dá sa k nej nájsť množstvo článkov. Keďže som si ju vyskúšal aj sám na sebe a informácie v slovenských článkoch sa nezhodujú vo všetkom s tými zahraničnými, tu sú moje skúsenosti.

Prečo som sa dal na tento detox?

Mal som viacero dôvodov. Môj primárny dôvod sa úplne nezhoduje s hlavným účelom detoxu ako takého. Keďže červené mäso sa pri jeho nadmernej konzumácií vraj nevylúči všetko, časť zostane v črevách a ja som ho za život už určite nejakú tú tonu zjedol, skutočne som mal pocit že nech som akokoľvek hladný a chudý, brucho je stále vačšie ako by malo byť. No a tento detox vraj črevá úplne vyčistí, rozhodol som sa ho teda skúsiť.

Nezanedbatelný aspekt bol aj primárny účel a to že vyčistí organizmus od toxínov a usadenín, prečistí pečeň a obličky a ešte mnoho ďalších pozitívnych vplyvov.

Tretí cieľ bol že keďže sa počas neho neprijímajú bielkoviny a ja mávam aspoň raz v roku obdobie kedy ich znižujem aby na ich zvýšený príjem telo stále dobre reagovalo, spojil som tieto 2 veci. No a pre nulovom príjme bielkovín by som človeku čo si svoje svaly váži rozhodne neodporúčal cvičiť, máme tu 4. dôvod, dať si cielenú prestávku od tréningu. Viem že si ju musím dávať a aj tak sa k nej nikdy neviem donútiť.

Niektorí ľudia držia tento detox za účelom chudnutia. Toto rozhodne neodporúčam. Chudnúť treba na vyváženej rozumnej strave a dostatočnej pohybovej aktivite. Ak chcete rozumné argumenty prečo týmto spôsobom nechudnúť, napíšte mi a rád vysvetlím. Nechcem to zbytočne rozsiahlo rozpisovať tu.

Ako postupovať?

Telo treba na detox trochu pripraviť, nech nemá priveľký šok. Je to jednoduché, 1-2 dni pred detoxom treba jesť ľahšiu stravu, ktorá príliš nezaťažuje trávenie. Ja som bol v diéte, čiže som vlastne nemusel nič meniť. Deň pred začatím detoxu sa pred spaním odporúča vypiť laxatívny čaj.

Vždy ráno ako prvú vec pijeme liter slanej vody, má za účel prepláchnuť črevá a vyplaviť všetky toxíny a nečistoty ktoré sa z tela vylúčili. Možstvo soli vhodné pre Vás si musíte nájsť, základ sú 2 čajové lyžičky na liter vody. Do hodiny by ste sa mali niekoľkokrát vyprázdniť. Ak nie, pridajte viac soli. Ja som musel dať 2 poriadne kopcové lyžičky. Ak by reakcia bola príliš agresívna, dajte soli menej. Najlepšia je morská soľ (nejodidovaná).

Cez deň potom pijeme limonádu pripravenú z týchto ingrediencií:

  • 2 polievkové lyžice čerstvej citrónovej alebo limetovej šťavy (vačšinou polovica citróna)
  • 2 polievkové lyžice pravého javorového sirupu
  • 1/10 čajovej lyžičky kajenského korenia (alebo podľa chuti, ak zvládnete, môžete dať viac)
  • asi 250 ml čistej vody

Počas dňa treba vypiť minimálne 6, ideálne 12 pohárov limonády. Môžete aj viac. Záleží to aj od toho, koľko kalórií potrebuje Vaše telo a ako ovládnete psychickú potrebu jesť. Vždy keď začnete byť hladný, možete vypiť ďalší pohár limonády. Ja som pil 11-12 pohárov denne, vychádzalo to zhruba každú hodinu, až hodinu a pol.

Okrem limonády je cez deň dovolený len mätový čaj. Ja som si kúpil pestrec a mätu, pomáha čistiť pečeň a to nemôže byť na škodu.

Pred spaním každý deň pite laxatívny čaj.

Ako dlho vydržať na detoxe?

Odpurúčaná dľžka je 10 dní, nasledované aspoň 2 dňami kedy jete veľmi ľahké jedlá. Čítal som že niekto vydržal viac ako rok, ale majte prosím rozum a neublížte si zase. Viac ako 2 týždne by som ja detox nedával (aj keď jeden môj tréner robieva raz do roka 3 týždňový).

Na druhej strane niekto 10 dní nevydrží. Myslel som že to bude aj môj prípad. V tom prípade je vraj jedna metóda. Na začiatku tým ako sa vyplavujú toxíny Vám zbelne jazyk (ja som ho mal biely aj pred detoxom). Postupne by sa ale mal čistiť a tento biely povlak by sa mal strácať. Ak sa stratí, môžete detox ukončiť. Mne sa úplne nestratil ani po 10 dňoch. Ak nevydržíte 10 dní nezúfajte, sú aj rôzne jednodňové detoxy, aj kratší by mal byť pre telo prospešný.

Po skončení detoxu začnite opatrne trávenie zaťažovať ľahkými jedlami. Najskôr minimum bielkovín a postupne skúste pridať. Napríklad kvalitný srvátkový proteín by mal žalúdok zaťažiť minimálne. Túto fázu dodržte, viem že budete mať strašnú chuť sa už poriadne najesť, ale vydržte, telo by sa Vám nepoďakovalo. Prvý deň sa odporúča skôr tekutá strava, ako mrkvová šťava, zeleninový vývar a podobne. Ja som nevydržal a len pol dňa bol na šťavách, potom som skúsil už ovocie a zeleninu a večer to zabil lososom so zemiakmi. Ja som žrút, zle mi nebolo 🙂 Ale podľa mňa to telo nespracovalo.

Moje dojmy z detoxu?

Už pred začatím som vravel že nieje šanca, aby som ja 10 dní vydržal bez jedla. Ja jem totiž malé porcie, ale skoro nonstop celý deň. Na moje prekvapenie sa ale neovládatelný hlad nejako celý čas nedostavil. Niekedy ma hlad chytil, ale vypil som limonádu a bolo zase dobre. Fyzicky som to zvládal až nečakane dobre, keďže vyradením toho množstva tréningov čo bežne mávam telo ani tak veľa energie nepotrebovalo.

Obrovský problém je ale psychika. Po pár dňoch mi jedlo začalo hrozne chýbať. Vidieť nejaké jedlo napríklad v telke privodilo naň obrovskú chuť. Poznám z predsúťažných diét že človek má chúť na neuveritelné veci, ale toto bol vyšší level. Všetko na obrázkoch alebo v telke vyzeralo zrazu tak veľmi chutne 🙂 Tak ale viem sa zaťať a dal som to.

Tým že som prijímal menej kalórií, žiadne bielkoviny, necvičil a ani nesolil som samozrejme videl aj poriadny rozdiel na váhe. Nenechajte sa ale pomýliť. Ano, spálil som aj nejaký tuk, ale číslo na Váhe kleslo hlavne kvoli tomu že odyšiel glykogén zo svalov a aj nejaká voda z tela, tým že som prestal soliť. No a niečo spraví aj obsah čriev. Také ploché brucho ako na záver mávam málokedy. Váha mi klesla z nejakých 103 pod 97. Ako som ale čakal, keď som začal jesť bielkoviny a cvičiť, svaly sa naplnili a veľmi rýchlo som bol zase nad 100.

Čiže moje zhodnotenie? Detox raz za čas je určite pre telo prospešný a tento sa mi celkom páčil. Vyčistil som si telo a hlavne črevá, dal telu oddych od tréningov a aj bielkovín, na čo neskôr veľmi pekne zareagovalo. A na dosť dlhý čas ma prestala bolievať hlava. Moje dojmy sú pozitívne, kľudne ho vyskúšajte.