BMX – bicycle moto cross

Vo svete sa používa názov BMX – alebo oficiálne Bicycle moto cross – Bicycle moto cross známy tiež ako bicross  sa vyvinul z motocrossu, v BMX jazdci jazdia na špeciálnych malých, nízkych bicykloch na špeciálne upravených tratiach, približne 400 metrov dlhých s radou skokov.

Šport – streetsyle, freestyle, dirt jump…

Postupne sa freestyle BMX začal rozvetvovať do ďalších kategórii a tak  sú dnes po celom svete známe disciplíny , ako napríklad streetstyle (jazda v parku, alebo na ulici), dirt jump, (hlinené skoky), flatland (krasojazda alebo balet na biku), vert (jazda v rampe s vysokým radiusom), minirampa (jazda v rampe s nižším radiusom).

História BMX – Matt Hoffman, priekopník tohto športu

História BMX sa datuje od počiatku 70.rokov v Kalifornii v USA. Práve tu začali jazdci prvý krát napodobňovať pretekárov motokrosu. Tie prvé  bikrosové trate nemali ani zďaleka dnešný charakter a úroveň, boli síce plné nástrah, prekážok a nerovností, ale dnešným prekážkam naozaj konkurovať nemôžu. Predovšetkým v mestách sa jazdci zamerali skôr na zdolávanie mestských prekážok a nástrah.

Freestyle BMX – jazda na U – rampe

Pri jazde na U rampe sú na bicykloch namontované kovové pegy o priemere 63,5 mm. Slúžia ako opierky pri predvádzaní trikov na rampe. Tí najskúsenejší sa dostanú až do výšky 3 metrov nad jej hranu. Vývoj jazdy na U rampe veľmi ovplyvnil známy jazdec Matt Hoffman. Už v 15-tich bol najlepší na svete.

Triky bmx freestyle – základné pojmy

Candy bar – noha cez riaditka

No hander – pustenie riaditok

Backflip – salto dozadu

X-down – otočenie riaditok o 180 stupňov

Barspin – otočenie riaditok o 360 stupňov

Double barspin – otočenie riaditok o 720 stupňov

Feeble peg grind – sklz na jednom pegu a kolese po hrane rampy

Turndown – zatočenie riaditok a kuknutie sa za seba

Nothing – pustenie bicykla

Wall tap – skok na stenu

Nose wheelie – jazda na prednom kolese dozadu

Napísal redaktor ZACIATOCNICI.SK: TWIGI-NR
Autor píše aj vlastný blog www.extreme.estranky.sk