Ako na prvé svaly? – Doplnky výživy

Jete tak ako sa má? Trénujete poriadne? Ak vaša odpoveď znie áno, môžete svoje výsledky zmaximalizovať doplnkami výživy. Tie však nie sú náhrada pestrej a vyváženej stravy, ale ako názov hovorí DOPLNKY.

Ako sa zorientovať?

Dnes, keď už každý týždeň vidím reklamy tovaru s „NOVOU PREVRATNOU FORMOU…“ je mi z toho zle. Tieto marketingové ťahy sú totiž zamerané presne na vás, začínajúcich cvičencov, ktorí  ešte nemajú prehľad v tomto biznise a ľahko podľahnú tlaku zo strany reklám. Na obal výrobku vám napíšu to čo chcete počuť. „SVALY RÝCHLO A TAKMER BEZ NÁMAHY“. Tak to ale nefunguje.

V 90. rokoch už boli totiž všetky doplnky v podstate objavené. Samozrejme  odvtedy prišlo zopár vedeckých objavov v tejto oblasti, ale ešte viac ich prišlo tých nevedeckých. To znamená že neboli podložené žiadnym výskumom. Od roku 1994 FDA (Food and DrugAdministration) stratila kontrolu nad doplnkami výživy. Bol totiž schválený zákon, že výrobca si môže na obal napísať ČOKOĽVEK, pričom to nemusí byť podložené výskumom a FDA mu musí dokázať, že toto tvrdenie nie je pravdivé.

Viete čo nastalo? BOOM „prevratných“ doplnkov. Ceny takéhoto tovaru bývajú z 90 percent tvorené marketingom. Logicky cieľová skupina na ktorú sú reklamné ťahy zamerané sú tí čo začínajú cvičiť a sú ľahko ovplyvniteľný na svojich prvých krokoch za svalmi.

Nie všetky firmy sa ale dali na zapredanú cestu klamania nováčikov. Okrem etiky to bolo aj kvôli tomu, že podstatnú časť cvičiacich tvoria ľudia, ktorí vedia čo potrebujú a aké sú reálne možnosti využitia doplnkov.

V našom e-shope nájdete LEN tovar od firiem, ktoré jeho účinky preukázali výskumom. Tiež nakupujeme zo skladov od firiem s dlhoročnou tradíciou a ceny si pravidelne meníme tak aby boli pre vás výhodnejšie než u ostatných.

Ktoré doplnky výživy stačia?

Pre rekreačne cvičiacu časť, alebo pre začínajúcich bodybuilderov sú to tieto:

(Zoradené podľa dôležitosti)

1. Bielkoviny (Rýchlo vstrebateľný Proteín)

Pred a bezprostredne hneď po Tréningu vaše svaly potrebujú dostať dávku bielkovín aby mohla prebehnúť plnohodnotná regenerácia. Logicky by z toho vyplývalo, že sa to dá dosiahnuť pevným jedlom ale nie je to tak. Po záťaži je vo vašich svaloch nahnaná krv. Ak prinútite žalúdok tráviť pevné jedlo, krv sa zo svalov odčerpá a bude presunutá do orgánov zaisťujúcich trávenie. To je stav kedy regeneračné schopnosti svalov sú oslabené. Ak prijmete tekutú formu stravy žalúdok to nezaťaží a krv zostane tam kde má.

2. Sacharidy (Gainer alebo Maltodextrín)

Využíva sa tak isto ako proteín, ale svojím zložením napomáha pred tréningom energetickým zásobám a po tréningu doplneniu zásob glykogénu. Ten slúži ako primárny zdroj energie pre sval. Dostatočné zaistenie príjmu sacharidov počas dňa tiež zvyšuje hladinu inzulínu, ktorý prenáša živiny do svalov. To je jav, ktorý je pre nás veľmi dôležitý.

3. Aminokyseliny (BCAA)

V tele ich máme veľa, ale pre športový výkon a regeneračnú schopnosť svalstva sú najdôležitejšie L-Leucin, L-Isoleucin a L-Valin. Tie sú obsiahnuté v doplnkoch výživy BCAA. Na čo slúžia? Po vyčerpaní glykogénu vo svaloch (cca. 45 minút tréningu) začína telo využívať práve tieto 3 aminokyseliny ako zdroj energie. Okrem toho po tréningu výrazne napomáhajú svalovej regenerácií, a z osobnej skúsenosti viem, že minimalizujú bolesť vo svaloch aj po extrémnych tréningoch.

4. Kĺbová výživa

V strave musíte dbať na dostatočný príjem vlákniny, ale posilňovaním sa kĺby jednoducho opotrebovávajú . Pri dobrom rozcvičení, technickom prevedení cvikov a užívaniu kĺbovej výživy sa toto riziko, ale minimalizuje.

Toto je základ. Okrem neho sú na trhu aj rôzne pred-tréningové stimulanti a spalovače tukov.

Začínajúcim cvičencom doporučujeme hlavne doplnky výživy, ktoré majú dlhoročnú tradíciu a kvalitu ako sú Weider, Biotech, Muscletech, Aone.

Napísal redaktor ZACIATOCNICI.SK:  Michal Guľáš