Základné informácie pri naberaní objemu u začiatočníkov

Chceme vám priniesť nové informácie pri naberaní objemu. Dostávame mnoho otázok na náš e-mail tak sme sa rozhodli napísať článok, ktorý objasní pár vecí na ktoré sa pýtate najčastejšie.

Mám začať objemový tréning aj keď mám nejaké zranenie?

Určite nie. Ak začínate cvičiť nejaký objemový tréning a ste zranení, váš tréning by nemal až taký účinok.

  • Nemali by ste toľko sily na vykonávanie cvikov.
  • Vaše zranenie môže brániť pri niektorých cvikoch aby ste ich cvičili optimálne.
  • Je väčšia pravdepodobnosť  natrhnutia svalu a budete vyradený na pár mesiacov.

Môžete stratiť toho viac ako získať. Musíte si na začiatku uvedomiť aké je vaše zranenie. Radšej začnite neskôr a doliečte sa aby ste potom mohli makať dlho a na 100%. Riziká zranenia počas tréningu znižujete pravidelným strečingom. Odporúča sa vykonávať strečing pred i po tréningu. Vo fitness centrách sa stretnete hlavne s tým, že si nikto nedáva strečing i po tréningu. Cvičenie vo fitness centre vám skracuje šľachy a ste menej ohybný. Taktiež strečingom zabraňujete svalovici.

Zoznam objemových tréningov môžete nájsť tu https://zaciatocnici.sk/category/treningove-plany/objemove-treningove-plany/ alebo v najväčšej databáze tréningov na Slovensku na stránke treningoveplany.zaciatocnici.sk v sekcii objemové tréningy

Regenerácia je dôležitá a nemôžeme ju podceňovať

Poviem vám jeden príklad a je o mne. Stalo sa mi to pred pár týždňami. Potreboval som rýchlo nabrať kondičku, vyrysovať a nestratiť svalovú hmotu. Rozhodol som sa pre 3 fázový tréning. Behával som ráno na páse 45 minút(bez prestávky, intervalovo i v miernom tempe dlhší čas). Okolo 17: 00 som išiel do posilky pozdvíhať železo. Keď som sa vrátil som si dal znova pás 45 minút rovnako ako ráno. Zakončil som to všetko strečingom a  saunou. Takto som cvičil 4 dni. Na 5. deň som dostal horúčku a bolo mi zle.  Bol som pretrénovaný lebo som dostatočne neregeneroval svalstvo spánkom. Spal som denne tak 5-6 hodín lebo som mal veľa roboty.Používal som ešte k tomu aminokyseliny.Nemal som vôbec svalovicu. Organizmus to ale nevydržal.

Takže na spánok nikdy nezabúdajte lebo dopadnete ako ja.  😀 Spite tých 8-10 hodín.

Cvičiť základné cviky, veľké partie a každú časť tela

Ak chcete nabrať objem vo forme svalovej hmoty tak treba cvičiť každú partiu. Nezamerajte sa len na biceps a prsia, ale cvičte poctivo každú partiu.

Základné cviky sú benchpress, mŕtvy ťah(môže sa nahradiť veslovaním) a drepy. V objemovom tréningu by tieto 3 cviky nemali nikdy chýbať. Väčšina začiatočníkov nerada cvičí nohy a hlavne drepy. Stehná obsahujú takmer 50% svalovej hmoty celého tela takže ich cvičiť treba. Drep je i anabolický cvik, ktorý dopomáha na každú svalovú partiu. Výborne s ním prekrvíte celé telo.

Stroje či činky?

Tento článok som už raz písal takže dám naň sem len odkaz aby ste si ho mohli prečítať.

V skratke ide o to, že by ste mali cvičiť hlavne s činkami, ktoré vám lepšie pomáhajú pri naberaní objemu a svalov nakoľko sa zameriavajú na viacero svalov. Kdežto stroje slúžia hlavne na izolované cviky, ktoré sa zameriavajú iba na určitú svalovú skupinu.

Článok: Prečo cvičiť viac  s činkami ako so strojmi?

Cvičiť ráno či večer?

Lepšie je cvičiť ráno. Vaše telo má vtedy o 30% viac testosterónu v tele ako počas bežného dňa. Samozrejme, že väčšina ľudí nemôže chodiť cvičiť ráno takže by mali chodievať cvičiť po robote. Nie však hneď. Treba si doma chvíľu oddýchnuť a načerpať novú energiu. Necvičte tesne predtým ako pôjdete spať. Vaše telo sa potom znova naštartuje a nebudete môcť tak rýchlo zaspať. Viac info v článku https://zaciatocnici.sk/zaciatocnici/rady-pre-cvicenie-svalov-svalovej-partie-trening/kedy-pocas-dna-trenovat/

 

 

Chcete sa niečo opýtať? Máte nápad o čom by sme mali napísať? Tak to hoďte do komentu a my vám to splníme + vaše meno ako spoluautor pri článku:)