Ktoré suplementy užívať k zvýšeniu sily?

IMG_1982V skratke vám najskôr poviem, čo sú to suplementy. Ako suplement označujeme taký doplnok výživy, ktorý sa aplikuje v menších množstvách, často len v miligramových dávkach a je určený k zvýšeniu výkonu, k ovplyvneniu procesu regenerácie a k stimulácii tvorby svalovej hmoty.
Teraz vám predstavím 5 suplementov, ktoré by určite nemali chýbať vo vašom jedálničku, keď chcete zvýšiť silu. Sú to samozrejme všetkým známy kreatín, potom arginín, taurín, tribulus terrestris a karnosin. Poďme si o každej z menovaných látok povedať niekoľko slov.

Kreatín – výhody kreatínu máte všade možne popísané a je považovaný ako najlepší suplement, ktorý pomáha reálne každému. Väčšine cvičencov po užití kreatínu narastie sila aspoň o 10% už za pár týždňov nepretržitej suplementácie. Kreatín sa podieľa na vytváraní energie pre pracujúce svaly, tým, že zvyšuje tvorbu adenozín triphosphate (ATP).

Arginín – aminokyselina, ktorá sa spája hlavne s informáciami o svalovej sile. V tele sa arginin zmení na oxid dusičnatý, ktorý predovšetkým rozťahuje cievy a zvyšuje tým pádom aj prietok krvi do svalov. Nachádza sa v pšeničnom chlebe, slnečnicových a sezamových semienkach, hnedej ryži, ovsenej kaši, orechoch a aj v čokoláde.

Taurín – je organická kyselina obsahujúca síru. Zvýšenie hladiny taurínu v tele podporuje ich schopnosť kontrakcie. Taurín je obsiahnutý v rôznych potravinách, ako napr. v mäkkýšoch, rybách, hydine a je pridávaný do väčšiny detských výživ.

Tribulus terrestris – je to bylina zvyšujúca hladinu testosterónu. Keď sa však tribulus berie dlho, telo si na to navykne. Keď je ho v tele veľa, tak mozog prestane s jeho produkciou. Avšak tribulus sa odporúča užívať až od 25 – 30 roku života, keď sa tvorba testosterónu značne spomalí.

Karnosin – je dipeptid tvorený z dvoch aminokyselín. Vyskytuje sa v aj v našom tele a najvyššia koncentrácia v tele je v kostrových svaloch, srdci, mozočku a veľkom mozgu. Hlavným zdrojom karnosinu je mäso. Svaly s vysokým obsahom karnosinu vyprodukujú väčšiu silu, rýchlejšie sa zmršťujú a ich kontrakcia trvá dlhšie.